A vászon feszítés folyamata lépésről lépésre, fotókkal.
Ékrámára feszíthetünk natúr alapozatlan vásznat is, melyet majd utólag alapozunk, vagy már gyárilag alapozott vásznat is. Sőt akár egy vászonra festett már megszáradt festményt is ráfeszíthetünk utólag egy ékrámára. Vagy éppen egy régi vásznat szedünk le, elkorhadt keretéről, és új feszítőkeretre is feszíthetjük.
A feszített vásznakhoz, speciális ékráma való, melyek nincsenek összeszögelve, vagy ragasztva, hanem a lécek végei speciálisan úgy vannak bemarva, hogy azok össze tudnak kapcsolódni egymással. Erre azért van szükség, mert a feszítő ékekkel, azok “beljebb ütésével” utólag az ilyen keretet, meg lehet feszíteni, mikor a vászon meglazul.
Az ilyen ékrámának van még egy tulajdonsága. Található rajta, az “arca” felöl, egy legömbölyített perem. Ennek az a funkciója, hogy maga a vászon csak ezen a keskeny peremen fekszik fel. Így a keretléc belső élei nem törik meg a vásznat, mely különben a képen is látszódna és zavaróan hatna.



Ékrámák, összeillesztés előtt

Ékrámák összeillesztése, a speciálisan mart végeket egymásba lehet csúsztatni

Az összecsúsztatott sarkokat, összeütjük

Figyeld meg, az ékráma külső szélén, van egy perem, erre fekszik fel a vászon

Körbevágjuk a vásznat, akkorára, hogy a ráma szélétől kb. 5 cm-vel legyen körben szélesebb. Az ékrámát “arccal” előre fektetjük a vászonra, úgy, hogy a hátulja van felül, a ráma arca (eleje, ahol a perem van) pedig a vászon felől van.

Jól látható, hogy a fentiek szerint méretezett vászon, így rá takar az ékráma hátuljára.

Következik a tűzés, a vászonfeszítő fogóval, megfeszítjük a vásznat, és a hátulján oda is tűzzük a tűzőgéppel. Mindig a hátulján, a nem látható oldalon tűzzük a vásznat. A vászonfeszítő fogó helyett megpróbálhatjuk más fogóval is, vagy akár kézzel is húzni a vásznat, csak úgy egy kicsit nehezebb lesz.

A vászon feszítésnek a sorrendje. A számok növekvő sorrendbe jelzik, melyik lépésben hol kell tűzni a vásznat. Ez a sorrend segít elkerülni a ráncokat. Nagyon kell figyelni, hogy a vászon ráncmentesen, erősen ki legyen feszítve.

A sarkoknál vissza kell hajtani a vásznat, úgy hogy ne lógjon ki a sarkon túl, ne legyen “csücskös”. Ezt nehéz elmagyarázni, igazából ki kell kísérletezni, érdemes megnézni egy gyári vásznon, hogy hogyan van hajtva.

A kész vásznak
Összefoglalás
A vászon feszítésénél, nagyon fontos, a megfelelő, feszítés, hogy a vászon ne legyen laza, vigyázzunk, hogy ne alakuljanak ki csücskök a sarkoknál. A megfelelő sorrenddel, és a feszítés irányaival, a ráncosodást is el tudjuk kerülni. A feszítőkereten kell, legyen egy kis perem, így a vászon csak ezen a kis peremmel fog érintkezni, nem a keretléc egész szélességével. Ennek a peremnek a hiányában a keret belső éle, megtörhetné a vásznat, és ez az él kirajzolódna a vásznon.