Impregnálás, enyvoldattal vagy PVA ragasztóval
Az impregnálásra főleg vásznaknál van szükség, de farostnál is tanácsos. Egy esetben tekinthetünk el alkalmazásától, ha Akril Gessot használunk, de még akkor is érdemes impregnálni. Az impregnálás, tömíti a pórusokat és jobb tapadást biztosít az alapozónak az alapon.
Még két funkciója ismert, amikor a vásznat, farostot, a hátoldalán is impregnálják.
Egyik ok, a pára behatolása elleni védelem miatt történik és különösen nagyobb páratartalmú környezetben, esetleg vizesedő falakra aggatott képek esetében szükséges, hiszen a pára a kép hátoldala felől behatolhat az alapba, megkezdve annak tönkretételét, rohasztását.
A másik ok, a farost, vagy kasírozott vászon alapok esetében, az alapozás, feszítő ereje, gyakran megfeszíti a táblákat, ezért azok meg hajlanak, behullámosodnak. Ha a táblák hátoldalát is lealapozzuk, vagy impregnáljuk, akkor fellép egy kb. ugyanakkor feszítőerő a tábla ellentétes oldalán is, így ezt a hajlást kiegyensúlyozhatjuk, megszüntethetjük ily módon.
Ha farost, vagy HDF lemezre festünk, akkor akár impregnáljuk a lemezt, akár közvetlenül akril gessoval alapozzuk, célszerű finoman át csiszolni előtte a felületet finom csiszoló vászonnal. Ez egy kissé megérdesíti a felületet, amihez az impregnáló szer vagy az alapozó könnyebben és erősebben tapad.
A vászon impregnálásának folyamata lépésről-lépésre fotókkal.


Ha akril gessoval alapozunk, akkor elhagyható ez az impregnáló lépés, bár a jobb tapadás, és az alapként szolgáló farost, vagy vászon védelme érdekében, itt is jobb, ha előbb impregnálunk.
Ha kasírozott vászonra, vagy kartonra, farostra, esetleg rétegelt lemezre, deszkára alapozunk, akkor mindent ugyanúgy csinálunk, mint itt, a feszített vászon esetében.

Egy széles mázoló ecsettel szép egyenletesen felhordjuk az impregnálószert (enyvoldat, vagy PVA oldat) az alapra (feszített vagy kasírozott vászon, karton, vagy farost stb. a továbbiakban csak alap). A képen a jobb érthetőség kedvéért, a sötétebb tónus van már lealapozva, hiszen az enyvtől nedves vászon színe sötétebbnek látszik.

Ezt a lépést, csak akkor kell elvégeznünk, ha vásznat impregnálunk, enyvvel, vagy PVA ragasztóval. Egy életlen késsel, vigyázva, hogy a vásznat ne sértsük meg, ne vágjuk ki,
“Lehúzzuk” a felesleges enyvet a vászonról, a kés éle kb. 45 fokos szögben van a vászonra fektetve, és közben erősen bele is “passzírozzuk” az enyvet a vászon szövet apró kis lyukacskáiba.
Ezzel a technikával amellett, hogy egyenletesebb lesz az enyv bevonata a vásznon, egyszersmind, tömítjük ezeket a kis lyukakat, így amikor az alapozót felhordjuk, az szebben, egyenletesebben fog elterülni a vásznon.

Az ecsetből kihullott szőrszálakat, még az impregnálószer kötése előtt kiszedegetjük a felületből. Az impregnálást min. 1 de a legjobb két rétegben végezni, az első réteg után megvárva a teljes száradást.

Ha az impregnálószer száradása után egyenetlenségeket, érzékelünk a felületen, ami pl. a rossz eloszlatás miatt is keletkezhet, akkor finom csiszolóvászonnal, óvatosan átcsiszolva a felületet, az egyenetlenségeket megszüntetjük.
Összefoglalás
Az impregnálást 1-2 rétegben végezzük, akár, vászon akár fa, farost hordozókon. Szerepe, tömíti a pólusokat, és jobb tapadást biztosít az alapozó számára. Végezhetjük 7-8 %-os enyvoldattal, vagy 1:1 arányban vízzel hígított PVA ragasztóval is.